گرو نگه داشتن مدارک هویتی خلاف قانون است.

نگه داشتن اسناد هویتی در مراکز اقامتی رسمی کشور همچون هتل از دو سال پیش منع قانونی شده است، با این حال هتل ها اصرار دارند خلاف این قانون رفتار کنند.

هتلدار این اسناد را تنها برای احراز هویت دریافت می کند که پس از ثبت آن لزومی ندارد این اسناد را در اختیار داشته باشد و باید آن را به مشتری تحویل دهد. اگر به حفظ اطلاعات هویتی مسافر ضروتری احساس می شود می تواند نسخه کپی آن را در اختیار داشته باشد و اصل مدارک را برگرداند.

alt

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تیرماه سال ۱۳۹۵ "شیوه نامه اجرایی ذخیره و ابطال اتاق در واحدهای اقامتی ایران" را با هدف قانومند شدن نظام رزرواسیون، صیانت از حقوق مصرف کننده و آگاهی بخشی گردشگران، مسافران و دفاتر خدمات مسافرتی، اصلاح و ابلاغ کرد که در ماده ۱۰ آن صراحتا تاکید شده است: در صورت پرداخت وجه الضمان کافی برای تسویه حساب از جانب مهمان، واحدهای اقامتی حق نگهداری مدارک هویتی ارائه شده را نداشته و پس از رؤیت و احراز هویت مهمان، باید مدارک را به صاحب آن مسترد کنند.

در صورت پرداخت وجه الضمان کافی برای تسویه حساب از جانب مهمان، واحدهای اقامتی حق نگهداری مدارک هویتی ارائه شده را نداشته و پس از رؤیت و احراز هویت مهمان، باید مدارک را به صاحب آن مسترد کنندبا این حال هتل های کشور به بهانه های مختلفی همچون نظارت و سرکشی های ناگهانی اداره اماکن نیروی انتظامی از اجرای این قانون سر باز می زنند.

جمشید حمزه زاده رییس جامعه هتلداران ایران با تاکید بر لزوم تبعیت از مواد قانونی این شیوه گفت: گروه نگه داشتن مدارک هویتی در هتل ها طبق این شیوه نامه خلاف قانون است و هتلدار به محض احراز هویت مسافر باید اسناد هویتی او را تحویل دهد.

وی درباره بهانه جویی برخی هتل ها درباره نگه داشتن اسناد هویتی به خاطر نظارت های ناگهانی ماموران اداره اماکن گفت: این اداره کاری به مدارک هویتی ندارد، چون اطلاعات و مشخصات همه مسافران در سیستم هتل ها ثبت می شود. وقتی مسافر احراز هویت شده دیگر لزومی ندارد این اسناد نزد هتل باقی بماند. ضمن این که مسافران خارجی به گذرنامه خود نیاز دارند و هتل نمی تواند آن ها را گرو نگه دارد.

بیشتر هتل ها نگران تسویه حساب مشتریان هستند اما این مشکل در تمام دنیا حل شده، به این شکل که هتلدار پیش از آغاز اقامت مشتری، مبلغی را به عنوان ودیعه دریافت می کند اما اسناد هویتی را گرو نمی گیرد.

منبع: ایسنا

انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی،گردشگری و زیارتی استان تهران

97/08/07