آثار نامطلوب ارائه آمارهای غلط در گردشگری

در پی اظهارات رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این خصوص که ورود گردشگران خارجی به کشور ۵۱ درصد رشد داشته است، یک کارشناس گردشگری اظهار کرد: «آمارهایی که در حوزه گردشگری ارائه می‌شوند باید مورد پذیرش اصناف باشد و آمارهای غیر واقعی جایگاه ریاست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را متزلزل می‌کند.»

ترددهای مرزی نباید جزو آمار گردشگری کشور اعلام شود.

تعریف گردشگر در جهان مشخص است و به فردی گردشگر گفته می‌شود که حداقل ۲۴ ساعت در کشور میزبان اقامت داشته باشد

alt

این درحالی است که در ایام اخیر اصناف مختلف گردشگری از کسادی بازار و رکود در این صنعت خبر می‌دهند. نبود آمارهای مستند در حوزه گردشگری یکی از چالش‌های دائمی این صنعت است.

اردشیر اروجی درباره وضعیت آمارهای گردشگری افزود: «تعریف گردشگر در جهان مشخص است و به فردی گردشگر گفته می‌شود که حداقل ۲۴ ساعت در کشور میزبان اقامت داشته باشد، در چرخه صنعت گردشگری کشور میزبان هزینه کند و حضور او نیز برای کار و تجارت نباشد. بر این اساس کسانی که برای کار و تجارت وارد کشور می‌شوند، گردشگر نیستند.» وی با اشاره به وضعیت صنوف گردشگری کشور گفت: «هتل‌ها در استان‌های مختلف به ویژه استان‌های گردشگرپذیر از کاهش سطح اشغال خود به نسبت سال گذشته خبر می‌دهند و دفاتر خدمات گردشگری به سمت ورشکستگی و تعدیل نیرو رفته‌اند. از سوی دیگر سازمان میراث‌فرهنگی مدعی است که طرح ویژه حمایت از گردشگری را به دولت فرستاده است، اما در این شرایط از رشد گردشگری آمار می‌دهند.»

در سه ماهه نخست امسال به دلیل نوسانات مشکلاتی اساسی در حوزه گردشگری وجود داشت اما در سه ماهه دوم ایران تبدیل به کشور ارزانی برای سفر شد؛ هرچند مدیریت گردشگری کشور و آژانس‌ها برای جذب گردشگر در این شرایط برنامه‌ای ندارند و آماده نیستند، موج ایران‌هراسی در دنیا نیز متاسفانه موجب کاهش گردشگر ورودی کشور شده است.» وی درباره رشد ۵۰ درصدی ورود گردشگر به کشور تصریح کرد: «به دلیل تامین نیازهای اولیه کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی، اختلاف قیمت مواد خوراکی با کشورهای هم‌مرز ما بسیار شده است. این روزها در مرزهای مشترک با منطقه کردستان، عراق و آذربایجان شاهد ورود شهروندان این کشورها برای خرید مواد مصرفی و خوراکی هستیم که اینها از هیچ یک از زیرساخت‌های گردشگری کشور استفاده نمی‌کنند و گردشگر محسوب نمی‌شوند.» اروجی خاطرنشان کرد: «ترددهای مرزی نباید جزو آمار گردشگری کشور اعلام شود و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز باید اعتبار خود را با ارائه نکردن این آمارها حفظ کند. وقتی همه در رکود هستند، این آمارها نه تنها غلط است

انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی،گردشگری و زیارتی استان تهران

97/07/16