لیست اخبار

کاهش 50 درصدی سفر گردشگران خارجی به ایران

امیر پویان رفیع شاد عضو هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران در گفتگو با مردم سالاری آنلاین: چرخش چرخ صنعت گردشگری ایران بعد از تحریم‌ها کندتر شده است و آمار و ارقام هم این مساله را تایید می‌کند. "شاهد کاهش ورود حداقل 50 درصدی گردشگران به ایران هستیم."

حساب‌های اقماری گردشگری در ایران

معاون رئیس جمهور در مورد اهمیت شکل‌گیری حساب‌های اقماری گردشگری : ما امیدواریم با کمک کارشناسان سازمان جهانی گردشگری، بانک مرکزی و مرکز آمار ایران این امر را محقق کنیم. این‌ها باید معلوم شود تا بدانیم چه سهمی را در این تولید ناخالص ملی داریم.

توقف خدمات نقل و انتقال بار از تهران توسط هواپیمایی ترکیش!

شرکت هواپیمایی ترکیش عملیات انتقال بار از فرودگاه امام را بدون ارائه توضیحی متوقف کرده است.

پرداخت ارزی یا ریالی به هتل ها به زودی مشخص می شود.

معاون گردشگری از اعلام نتیجه نهایی کارگروه بررسی پرداخت ارزی یا ریالی مراکز اقامتی کشور برای مسافران خارجی تا ۱۰ روز آینده خبرداد.

هزینه های بلیط هواپیما به قیمت قبل برمی‌گردد!

مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از تلاش دولت برای برگشت هزینه بلیط هواپیما خبر داد.

برطرف شدن ایرادات شورای نگهبان در طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی!

طرح تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پس از تصویب در صحن علنی مجلس برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده بود با دو ایراد این شورا مواجه شد. نمایندگان مجلس اکنون ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه را رفع و طرح را برای ارسال مجدد به شورای نگهبان برای تایید نهایی آماده کردند.

تبلیغ «لاتاری» و فروش ویزای آمریکا، ممنوع است؟

درباره تک‌فروشی ویزای آمریکا، کانادا و شینگن در دفاتر خدمات مسافرتی، گفت: در این‌باره ابهام آیین‌نامه‌ای وجود دارد. سال‌های گذشته پیگیری‌های زیادی شد، دفاتر خدمات مسافرتی به‌ویژه آن‌هایی که مجوز بند «ب» (اجرای تور) از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت می‌کنند، در قالب پکیج و بسته سفر، «ویزا» بفروشند. اما آیین‌نامه‌ای که سال ۱۳۸۰ در دولت تصویب شده است مشخصا کلمه «اخذ ویزا» را جزو فعالیت آژانس‌های گردشگری قید کرده است. بنابراین تا زمانی که این آیین‌نامه اصلاح نشده، گرفتن این حق از آژانس‌های گردشگری، اقدامی «غیرحقوقی» است.

تعداد گردشگران ایرانی ترکیه نصف شد

گزارش آماری جدید وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه از جزئیات سفرهای گردشگران خارجی به این کشور در سپتامبر سال‌جاری نشان می‌دهد که در این ماه تعداد ۱۷۰ هزار و ۶۸۷ گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند؛ این درحالی است که این رقم در سپتامبر سال گذشته ۳۳۶ هزار و ۵۶۲ گردشگر بود.

هیچ هتلی در کشور به زبان چینی خدمات نمی دهد!

رئیس جامعه تورگردانان ایران: ارائه نکردن خدمات به زبان و ذائقه چینی ها در هتل های ایران باعث شده که گردشگران چینی به جای اقامت در هتل، خانه های ارزان اجاره کنند. چون اکثر هتل ها زبان چینی سرویس نمی دهند.

جامعه هتلداران ايران و تقاضاى اخذ وجه به دلار

اعضاى محترم و زحمتكش جامعه هتلداران ايران عزيز نيك مستحضرند كه دولت و سازمان متولى، أخذ وجه به پول خارجى در هتلها بويژه در شرايط حاضر را نمى پذيرند. حال صرف نظر از اينكه اين اقدام باعث تضعيف ارزش پول ملى شده و تقريبا در هيچ كشور مشابهى اجرا نمى شود و تجربه اى شكست خورده بوده كه در دهه هفتاد و اوايل دهه هشتاد در كشور اجرا مى شده كه بعيد است مجددا و دوباره تكرار شود.

گرو نگه داشتن مدارک هویتی خلاف قانون است.

نگه داشتن اسناد هویتی در مراکز اقامتی رسمی کشور همچون هتل از دو سال پیش منع قانونی شده است، با این حال هتل ها اصرار دارند خلاف این قانون رفتار کنند.

هیئت مدیره انجمن صنفی

#بخشنامه #تسلیت هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی،گردشگری و زیارتی استان تهران

برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی عادی و نوبت اول مجمع فوق العاده انجمن

اطلاع رسانی نوبت دوم مجمع عمومی عادی و همچنین نوبت اول مجمع فوق العاده به دفاتر عضو انجمن

موزه ها و سایت های تاریخی کشور در اربعین تعطیل نیست.

مدیرکل امور موزه ها : موزه های کشور هشتم آبان ماه همزمان با روز اربعین حسینی(ع) برای بازدید علاقه مندان دایر است.

ویزای «بدون مُهر و برچسب» ایران چیست؟

ایران در ۱۱۰ نقطه جهان و فرودگاه‌های بین‌المللی داخل کشور برای اتباع خارجی «روادید الکترونیکی» صادر می‌کند که به ویزای «بدون مُهر و برچسب» معروف بوده و امتیازی برای گردشگران نگران دنیا محسوب می شود.

نکاتی مهم درباره ارز مسافرتی

بخشنامه‌های مربوط به ارز مسافرتی از فروردین سال جاری بار‌ها دچار تغییر شده‌است. فروردین ماه سال جاری قرار شد ارز مسافرتی به صورت دلار و با شرایط خاصی اهدا شود، ولی یک مرتبه در مرداد و بار دیگر در شهریور‌ بخشنامه‌ها کاملا تغییر کرد تا امروز خیلی از مسافران ندانند برای دریافت ارز باید چه کاری انجام دهند؟

جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت تهران

جلسه هیئت مدیره انجمن با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و معاون گردشگری و مدیر امور دفاتر مکان : دفتر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران

به‌دنبال توسعه نرم‌افزاری در امر گردشگری هستیم.

علی‌اصغر مونسان در جمع فعالان گردشگری و رؤسای دانشگاه‎ها با اشاره به نقش گردشگری در اقتصاد جهانی اظهار کرد: گردشگری به یکی از صنعت‌های مهم اکثر کشورها تبدیل شده و بخش اعظمی از درآمد این کشورها را تأمین می‌کند.

گردشگران جمهوری آذربایجان و رکورد سفر به ایران!

تعداد سفر شهروندان این کشور به ایران در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی با ۵۳.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به بیش از یک میلیون و ۶۸ هزار سفر رسید.

سفر به ایران و چالش های روبرو

خبر عدم درج رواديد و مهر ورود و خروج در فرودگاه هاى ايران براى گردشگران اروپايى و امريكايى براى مخفى نگهداشتن سفر آنان به جمهورى اسلامى ايران صرف نظر از درستى و نادرستى خبر و چگونگى اجراى آن، بايستى به اين نكته توجه كرد كه سيستم متمركز جامع اطلاعاتى مسافرت هاى هوايى همواره با نفوذى كه دولت مردان و كارگزاران امريكايى در دو سازمان و موسسه ايكائو و ياتا مستقر در مونترال كانادا دارند با رويه اى كه هم اکنون دولت مردان امریکایی براى زير پا گذاشتن قوانين بين المللى در پيش گرفته اند دسترسى آنان به اطلاعات مسافران هوايى ايران چندان دشوار نيست!

فارس نخستین ایستگاه قطار گردشگری «راه ابریشم» شد

قطار گردشگری بین المللی عقاب طلایی با عنوان «راه ابریشم» صبح شنبه 28 مهر ماه در نخستین ایستگاه گردشگری خود در ایران وارد استان فارس شد.

اطلاعیه:

طبق اطلاع واصله موضوع تغییر نرخ برابری ارزی بلیط R.O.E به دلیل اشتباه در ملاک قرار دادن سامانه «ثنا به جای سامانه نیما» بوده که دفتر یاتا و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مکاتبات لازم برای این رفع اشکال را انجام داده‌ و امید است نرخ برابری به وضعیت اخیر بازگردد.

ماجرای افزایش نرخ بلیت پروازهای خارجی از ساعت ۱۲ بامداد 24 مهر!

به طور معمول یاتا نرخ ارز موارد مصرفی خطوط هوایی را براساس نرخ سامانه نیما از بانک مرکزی دریافت می‌کند، اما چون به خود سامانه نیما دسترسی ندارد امروز به اشتباه نرخ خود را از سامانه سنا برداشته است که بسیار بالاتر است و به همین دلیل برخی سایت‌های فروش بلیت خبر از افزایش قیمت بلیت پرواز‌های خارجی از ۱۲ امشب داده‌اند.

توافق مقدماتی برای حذف ویزای روسیه برای ایرانی ها

مدیرکل کنسولی وزارت خارجه ایران با اشاره به اینکه تقریبا تمام موانع بر سر راه تبادلات مردمی بین ایران و روسیه برداشته شده، گفت که گام کوچکی تا لغو روادید کامل بین دو کشور باقی مانده است.

صبحانه کاری انجمن صنفی دفاتر تهران

صبحانه کاری انجمن صنفی دفاتر تهران با حضور معاون محترم گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری

معافیت ایرانیان از دریافت ویزای صربستان چرا لغو شد؟

در خبرها آمده که صربستان معافیت ایرانیان از دریافت ویزا را لغو کرده است. این معافیت در سال گذشته و طی موافقت‌نامه‌ای بین تهران و بلگراد به امضا رسیده بود. برخی اخبار حکایت از سوء استفاده عده‌ای از هموطنان از موقعیت مرزی صربستان دارد که همین موضوع دولت صربستان را مجبور به لغو معافیت ایرانیان از دریافت ویزا کرده است.

معاون گردشگری کشور منصوب شد

ولی تیموری با حکم رییس سازمان میراثِ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون گردشگری شد. مونسان پس از کناره گیری محب خدایی از معاونت گردشگری، محمد خیاطیان را که معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را نیز به عهده داشت به سرپرستی معاونت گردشگری منصوب کرد. در کمتر از یک ماه گذشته که کرسی معاونت گردشگری خالی بود، گزینه های متعددی بویژه از سوی بخش خصوصی برای پست معاونت گردشگری پیشنهاد شد که سرانجام قرعه به نام ولی تیموری، عضوی از بدنه دستگاه اداری گردشگری افتاد.

لغو معافیت ویزای صربستان برای ایرانی‌ها

دولت صربستان اعلام کرد که معافیت ویزا برای سفر ایرانی‌ها به این کشور را لغو کرده و از این به بعد شهروندان ایرانی برای سفر به صربستان نیاز به ویزا خواهند داشت. به گزارش خبرگزاری رویترز دولت صربستان امروز چهارشنبه ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) در روزنامه رسمی خود نوشت: "دولت جمهوری صربستان تصمیم گرفته است که به تصمیم قبلی خود را درباره معافیت از ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران لغو کند."

فرودگاه های سمنان مجوز پرواز داخلی و مرز هوایی می گیرند

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان : مجوز پرواز داخلی فرودگاه مرکز استان و مرز هوایی فرودگاه شاهرود اعطا می شود.

ویزای کدام کشورها به "تومان" فروخته می شود؟

در شرایط نوسان ارزی برخی سفارتخانه های کشورهای خارجی مقیم در ایران تسهیلاتی را برای صدور ویزا به واحد پول رایج ایران فراهم کرده اند.

آغاز به کار شرکت هواپیمایی وارش

هواپیمایى وارش با اخذ مجوز بهره بردارى مسافربرى از سازمان هواپیمایی کشوری و به مرکزیت ساری در استان مازندران، فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.

کاهش 11 درصدی سفر خارجی ایرانی‌ها

۳ میلیون و ۹۲ هزار و ۷۵۹ ایرانی در پنج ماه نخست امسال به خارج از کشور سفر کردند که این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۱۱ درصد کاهش داشته است.

قطر ایرویز به روابطش با ایران ادامه می دهد.

برخلاف توقف فعالیت شرکت‌های هواپیمایی انگلیس، فرانسه، هلند و امارات در ایران به دنبال خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تشدید نوسانات ارزی که سفرهای هوایی را در مسیرهای خارجی تحت تاثیر قرار داد، مدیرعامل شرکت هواپیمایی قطر اعلام کرد روابطش را با ایران قطع نخواهد کرد.

آثار نامطلوب ارائه آمارهای غلط در گردشگری

در پی اظهارات رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این خصوص که ورود گردشگران خارجی به کشور ۵۱ درصد رشد داشته است، یک کارشناس گردشگری اظهار کرد: «آمارهایی که در حوزه گردشگری ارائه می‌شوند باید مورد پذیرش اصناف باشد و آمارهای غیر واقعی جایگاه ریاست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را متزلزل می‌کند.»

موزه ها 16 مهر رایگان شدند

برای روز جهانی کودک، موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رایگان اعلام شدند.

موزه های پایتخت میزبان «روز تهران»

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران از برگزاری برنامه های فرهنگی «روز تهران» در 11 نقطه تاریخی و فرهنگی پایتخت به مناسبت «روز تهران» خبر داد.

روز تهران گرامی باد.

14 مهر روز تهران گرامی باد. ۱۴ مهرماه مفتخر به نام روز تهران، پایتخت کهن سرزمین ایران شده است، روزی که به همت شورای شهر تهران در سال ۹۵ به نام روز تهران انتخاب شد.

🎤 بخشی از صحبت های رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، زیارتی و گردشگری استان تهران

پیرامون موضوع مشکلات گردشگری در برنامه پیشران سه شنبه شب مورخ 10/07/97 در شبکه چهار سیما اصولاً در دنیا این دولت ها هستند که نقش متولی گری سفر و گردشگری شهروندان رو برعهده دارند. و در دولت ما برای سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری چنین تکلیفی رو پیش بینی کرده است .

صندلی خالی معاون گردشگری

۱۰ روز دیگر یکماه می‌شود که صندلی معاونت گردشگری کشور خالی است و هنوز علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از کناره‌گیری یار قدیم خود در کیش از معاونت گردشگری کشور، این صندلی را پر نکرده است.

کمک ۵ هزار یورویی گردشگران فرانسوی برای تجهیز بیمارستانی در کرمانشاه

تعدادی از گردشگران فرانسوی هم‌زمان با روز جهانی گردشگری با حضور در شهر گیلانغرب مبلغ ۵هزار یورو به تجهیز بیمارستان الزهرا در این شهرستان کمک کردند.

احتمال رانت زايي بسته حمايتي گردشگري

کسب و کارهاي گردشگري در روزهاي اخير شرايط نامساعدي را تجربه مي کنند. از يک طرف بليت هواپيما گران شده و از طرف ديگر هزينه خدمات سفرهاي داخلي و خارجي بالا رفته است؛ اتفاقاتي که نتيجه اش جز سوق پيدا کردن فعالان گردشگري به سمت ورشکستگي نخواهد بود.

منتفع نشدن از گردشگری با وجود دارا بودن برند حلال و فرهنگ ایرانی اسلامی

عضو هیئت مدیره انجمن گردشگری ایران با بیان اینکه امروز برند حلال در دنیا بیش از 170 میلیارد دلار ارزآوری برای کشورهای مختلفی که به تبلیغ آن می‌پردازند در پی دارد، گفت: ایران از این برند برخوردار است، اما از آن بهره نمی‌برد و در این زمینه دچار رکود شده است.

روز جهانى گردشگرى - فرصتی که از دست رفت!

نوشته علی رحیم پور برای روز جهانی گردشگری گرچه جامعه هتلداران ایران تلاش وافرى نمود تا با همایش چهارم مهرماه، پیام خود را برای تدوین و اجرای برنامه نجات بخشی سرمایه گذاران و کارکنان زحمتکش هتل ها و هتل آپارتمانهای کشور به گوش مسئولان مربوطه برساند که صد البته جای قدردانی و خداقوتی دارد ولى پر واضح است که گردشگرى علاوه بر هتل و ميزبانى و اقامت درگیر مؤلفات ديگرى نیز هست كه در جای خود و به مراتب مهمتر و تعيين كننده تَر از مشکلات هتلداران کشور است. قطعا ما توسعه گردشگری را بایستی در یک بسته کامل اجرایی ببینیم که در آن همه مولفه های اقامتی، پذیرایی، حمل و نقل، تورگردانی، راهنمایان، مراکز خرید، تسهیلات زیرساختی، خدمات ورود و خروج و ترددی در آن نقش ایفا می کنند.

۴۰ روز از صدور دستور رییس‌جمهور گذشت!

علی‌اصغر مونسان در پی تثبیت گرانی بلیت سفرهای هوایی در مسیرهای داخلی و خارجی درباره نتیجه‌ای که پس از صدور دستور رییس‌جمهور حاصل شده است، به خبرنگار ایسنا گفت: دستور رییس‌جمهور ذیل نامه بنده، به وزیر صمت به عنوان رییس ستاد تنظیم بازار بود که همچنان منتظریم این ستاد، نرخ بلیت‌های هواپیما را کنترل و اعلام کند. معتقدیم باید نقطه بهینه‌ای برای سفرهای هوایی انتخاب شود که شرکت‌های هواپیمایی هم متضرر نشود، به هرحال هزینه‌ها برای آن‌ها نیز افزایش یافته است.

رمزگشایی از لغو مراسم روز جهانی گردشگری!

روز جهانی گردشگری هر سال در پنجم مهرماه در سراسر جهان از جمله ایران برپا می شود،اما تصمیم رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در دقیقه ۹۰ تغییر کرد و تمام برنامه‌ریزی‌ها و اعتباری که صرف برپایی این مراسم ۸ ماه پس از اتخاذ تصمیم به برگزاری رویداد روز جهانی گردشگری از بین رفت. این نخستین سال است که در بیش از ۳۰ سال برپایی مراسم روز جهانی گردشگری در ایران، برپایی این مراسم برخلاف عرف همیشگی لغو شد.

27 سپتامبر روز جهانی جهانگردی

یادداشت رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران به مناسبت روز جهانی جهانگردی

صندلی معاونت گردشگری و افراد با صلاحیت

در حال حاضر بدنه گردشگری از بابت نبود معاون، عدم برگزاری مراسم روز جهانی جهانگردی و بدتر از همه فقدان شاخصه هایی برای انتخاب متولی، به شدت به آینده گردشگری ناامید شده است.

روز جهانی گردشگری جاذبۀ ناشناخته باقی نمی گذارد!

باتوجه به اهمیت و توسعه فعالیت های گردشگری در عرصه بین الملل و اثر گذاری گردشگری در فعالیت های فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،امنیتی و اقتصادی در کشور های مختلف جهان وهمچنین جامعه محور بودن آن و نظر به رشد روز افزون فن آوری های نوین ارتباطی واطلاعاتی وسرعت انتقال اطلاعات و جایگاه این فن آوری ها در توسعه فعایت های گردشگری، سازمان جهانی گردشگری(unwto) روز 27 سپتامبر سال 2018را «گردشگری و تحول دیجیتالی» نامیده است.